Ósemki, określane przez wielu zębami mądrości, wyrzynają się zazwyczaj między 18. a 20. rokiem życia. Z względu na swoje maksymalnie skrajne usytuowanie w obrębie jamy ustnej, przysparzają dość dużo kłopotów w utrzymaniu ich w pełnym zdrowiu. Jak więc o nie dbać, by nie mieć z nimi problemów i by móc cieszyć się ich nie awaryjnością?

Wielu posiadaczy zębów mądrości uważa, że nie warto czekać aż się wyrzną lub też decydować się na ich ekstrakcję od razu po pojawieniu się. Nie ma w tym jednak nic bardziej mylnego. Jedynie doświadczony lekarz stomatolog lub ortodonta (przy konkretnym wskazaniu!) może stwierdzić, że zachodzi konieczność usunięcia ósemki lub ósemek. Wskazaniem do usunięcia tego zęba może być też fakt, że w jamie ustnej brakuje miejsca na całkowite wyrznięcie się zęba. Jeśli taka korona zębowa nie pojawi się w całości, to przecież pozostanie przykryta płatem dziąsła. W takim przypadku z kolei pojawi się realne miejsce do gromadzenia zakażeń. Te zaś nie będą w żadnym wypadku korzystne dla zdrowia człowieka.

Zęby mądrości jednak, jeśli nie przeszkadzają i wyrznęły się prawidłowo – należy zachować możliwie długo w pełni zdrowia i dbać o nie, wyjątkowo starannie szczotkując. Nigdy nie wiadomo bowiem, czy w praktyce nie przydadzą się potrzebne chociażby w starszym wieku lub nie zostaną z czasem wykorzystane jako solidne filary protetyczne. Jak przekonują doświadczeni specjaliści stomatologii zaś, możliwe staje się także ich ortodontyczne przesuwanie w miejsce utraconego wcześniej trzonowca. Możliwości w nowoczesnej stomatologii więc są doprawdy imponujące. Warto zdawać sobie z nich sprawę i… korzystać, ile się tylko da!