Zęby mądrości to problem zdecydowanej większości pacjentów. Początkowo związany z bólem towarzyszącym wyrzynaniu, później – stają się często miejscem intensywnego rozwoju próchnicy. Niedokładnie doczyszczane w codziennych czynnościach higienicznych, narażone są na dużo szybsze psucie, niż pozostałe zęby.

Leczenie zębów mądrości jest dość kłopotliwe dla większości dentystów. O tym zaś decyduje głównie ich położenie. Są tak „schowane”, że próchnica rozwija się w nich w zastraszającym tempie, przez co w większości przypadków zęby te nie nadają się w ogóle do leczenia. Niezbyt dokładne ich wyleczenie bowiem skutkować może pojawieniem się objawów próchnicy wtórnej. A idąc dalej – o trudnościach w leczeniu kanałowym zębów mądrości już nie wspominając.

Wskazania do leczenia ósemek otrzymają zapewne ci pacjenci, którym z różnych powodów brakuje w jamie ustnej szóstek i siódemek. Aby można było później wykonać w przyszłości most protetyczny, należałoby utrzymać w miarę dobrej formie właśnie te ósemki. W innym przypadku o moście protetycznym pacjenci będą mogli tylko pomarzyć.

Zęby mądrości, choć bardzo przydatne wówczas, gdy chodzi o kwestie rozgryzania różnorodnych produktów, nie okazują się w ogóle pomocne, gdy mowa o utrzymaniu ich we właściwym zdrowiu. Z pewnością jednak nie należy się zbyt wcześnie poddawać, a dbać o wszystkie zęby możliwie jak najlepiej. I co ważne – stale i regularnie pojawiać się w gabinecie stomatologicznym. Byle nie było za późno i można było stwierdzić z całą pewnością – tak, regularne wizyty u dentysty zdecydowanie mi się opłaciły.