Jak pokazują statystyki oraz informują doświadczeni stomatolodzy – z wadami zgryzu borykać się może nawet 60% ludzi. To naprawdę dużo, a w praktyce – niewielu zgłasza się do gabinetów ortodontycznych, by rozpocząć leczenie. Tymczasem okazuje się, że nieleczone wady zgryzu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje nawet dla całego organizmu człowieka. Tu warto podkreślić, że wady zgryzu w większości przypadków są dziedziczne. Jeśli wiec nasi rodzice mieli tego rodzaju problemy – zapewne także i nam się one przytrafią.

Jest jednak szczególna grupa osób, u których nieleczone wady zgryzu mogą mieć ogromne konsekwencje. Grupą tą są dzieci. To u nich właśnie zaobserwować można pojawiające się uszkodzenia zębów stałych, ich szybsze ścieranie czy nawet problemy dotyczące prawidłowego wyrastania nowych zębów. Co więcej – wady zgryzu nie będą działać korzystnie na utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej i powodować mogą różnorodne schorzenia stawów skroniowo – żuchwowych. Nieleczone wady zgryzu u dzieci prowadzić będą do nasilających się problemów z wymową, do powstawania nieestetycznego wyrazu twarzy, jak również generować mogą nawet pojawienie się problemów z właściwym żuciem czy gryzieniem. Konsekwencją tego z kolei mogą być choroby układu pokarmowego.

Wady zgryzu dotyczą jednak również dorosłych. Objawiać się będą stłoczeniami zębów, co w konsekwencji utrudniać będzie ich oczyszczanie oraz generować będzie większe gromadzenie się kamienia nazębnego. Nieprawidłowo ułożone zęby dodatkowo szybko się ścierają, łatwiej kruszą i ułamują. A co za tym idzie – potrzebne są wówczas częstsze wizyty u stomatologa i drastycznie zwiększa się obciążenie finansowe związane z wydatkami na zdrowie naszych zębów.